Ανακοίνωση από το Γραφείο Erasmus

Ενημερώνουμε τους φοιτητές του ΤΕΙ ΑΜΘ που βρίσκονται πριν την έναρξη της Πρακτικής τους Άσκησης, ότι μπορούν να εκπληρώσουν αυτή τους την υποχρέωση όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην υπόλοιπη Ευρώπη (με την στήριξη του προγράμματος Erasmus+). Και μάλιστα μπορούν να ξεκινήσουν την πρακτική τους και κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, κερδίζοντας έτσι χρόνο για την επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Οι προϋποθέσεις είναι: Μια εταιρία που θα τους δεχθεί, γνώση αγγλικών σε επίπεδο Β2, υπογραφή από τον υπεύθυνο Erasmus του Τμήματός τους για τις 10 πιστωτικές μονάδες της Πρακτικής Άσκησης, μια ευρωπαϊκή κάρτα υγείας και δυο ασφάλειες αστικής ευθύνης (τις οποίες μπορεί να καλύψει και η ξένη εταιρία που θα τους δεχθεί).

Eνημερωθείτε για τα απαραίτητα έγγραφα στο erasmus.teiemt.gr

Όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν την πρακτική τους άσκηση  κατά την διάρκεια του καλοκαιριού στο εξωτερικό ας περάσουν από το Γραφείο Erasmus(κεντρική είσοδος βιβλιοθήκης, διάδρομος δεξιά) ή ας τηλεφωνήσουν στο 2510 462290, -221

Γραφείο Erasmus ΤΕΙ ΑΜΘ