Δηλώσεις Μαθημάτων - Ανανεώσεις Εγγραφών Εαρινού Εξαμήνου 2013-2014

Καλούνται οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Τμήματος, όλων των ετών, να υποβάλλουν ηλεκτρονικά, τη δήλωση μαθημάτων για το εαρινό εξάμηνο 2013-2014.

Η ανανέωση της εγγραφής ενός φοιτητή είναι υποχρεωτική.

Φοιτητής ο οποίος δεν ανανέωσε την εγγραφή του για δύο (2) συνεχόμενα ή τρία (3) μη διαδοχικά εξάμηνα, διαγράφεται από το Τμήμα.

Οι εγγραφές - δηλώσεις μαθημάτων μέσω του e-Γραμματεία ολοκληρώνονται τη Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014.

Μετά τις 31 Μαρτίου, καμία αλλαγή δεν θα γίνεται δεκτή.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που έχουν υποβάλει αίτηση για την αποκατάσταση ενδεχόμενων λαθών στην καρτέλα μαθημάτων τους, θα πρέπει να προχωρήσουν στη συμπλήρωση της δήλωσής τους, με βάση τη σημερινή φοιτητική τους κατάσταση, και όχι αυτή που πιθανά θα προκύψει από την αποδοχή της αίτησής τους. Αν μετά την εξέταση των αιτήσεων, προκύψει ανάγκη τροποποίησης της δήλωσης, αυτή θα γίνει με ευθύνη της Γραμματείας του Τμήματος.

Υπενθυμίζονται παρακάτω, κάποιες βασικές διατάξεις, ώστε να τις λάβετε υπόψη, κατά τη συμπλήρωση της δήλωσής σας:

Η ανακήρυξη ενός φοιτητή σε πτυχιούχο, γίνεται εφόσον υπάρχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις:

1. Έχει ολοκληρώσει με επιτυχία, σαράντα (40) μαθήματα (υποχρεωτικά, επιλογής υποχρεωτικά, μαθήματα ειδικότητας)

2. Έχει ολοκληρώσει με επιτυχία, τρία (3) μαθήματα προαιρετικά

3. Έχει ολοκληρώσει με επιτυχία την πρακτική άσκηση και την πτυχιακή του εργασία.

Όσοι είστε κοντά στην απόκτηση του πτυχίου, ελέγξτε με προσοχή, αν μετά τη δήλωσή σας, έχετε τις παραπάνω αναφερόμενες προϋποθέσεις.

Κατά τη δήλωση ενός μικτού μαθήματος (με θεωρία και εργαστήριο), φροντίστε να δηλώσετε τόσο το μάθημα που αντιστοιχεί στη θεωρία, όσο και αυτό που αντιστοιχεί στο εργαστήριο.

Στο ΣΤ' εξάμηνο σπουδών, υπάρχουν μαθήματα που μπορούν να δηλωθούν είτε ως επιλογής υποχρεωτικά, είτε ως προαιρετικά. Δεν επιτρέπεται να δηλωθεί το ίδιο μάθημα και ως επιλογής υποχρεωτικό, και ως προαιρετικό.

Πατώντας στο σύνδεσμο-link κάποιου μαθήματος, στη λίστα μαθημάτων της δήλωσης, μπορείτε να δείτε και τα μαθήματα που ενδεχόμενα αντικαθιστά.

Στο νέο πρόγραμμα σπουδών που ισχύει από την ακαδημαϊκή χρονιά 2013-2014 για όλους τους φοιτητές, έχουν πραγματοποιηθεί αντικαταστάσεις μαθημάτων του προηγούμενου προγράμματος σπουδών, με νέα μαθήματα. Στον παρακάτω πίνακα, παρουσιάζονται αναλυτικά οι αντικαταστάσεις αυτές:

Α/Α

ΣΤΗΛΗ Α

ΣΤΗΛΗ Β

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΤΙΤΛΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΑΠΕ Ι

ΑΠΕ

ΑΠΕ ΙΙ

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ